Novice
Razlika med remarketingom in PPC kampanjo

Razlika med remarketingom in PPC kampanjo?

Sobota, 26. julij 2025

TL;DR povzetek članka: Razlika med remarketingom in PPC kampanjo

  • PPC (plačilo na klik) je širši model za doseganje novih uporabnikov prek ključnih besed; remarketing je njegova podvrsta, ki cilja pretekle obiskovalce z oglasi po njihovem obisku.
  • Cilji: PPC gradi prepoznavnost in nov promet; remarketing dviguje konverzije in dokončuje nakupe.
  • Učinek: Remarketing ima običajno višjo stopnjo konverzije in pogosto nižji CPC/višji ROI; uspeh PPC je bolj odvisen od optimizacije in kakovosti oglasov.
  • Uporabi PPC, ko lansiraš nov izdelek, želiš hitro doseči novo občinstvo ali zgradiš bazo za remarketing.
  • Uporabi remarketing, ko imaš zapuščene košarice, daljši nakupni cikel ali želiš povečati konverzije—deluje, ko že imaš zmeren promet.

Skupaj sta najučinkovitejša: PPC privabi, remarketing pretvori v konverzijo.

Uvod

V svetu digitalnega marketinga se pogosto srečujemo z izrazi, ki se na prvi pogled zdijo zamenljivi, a v resnici opisujejo zelo različne taktike oglaševanja. Dva takšna izraza sta PPC kampanja in remarketing. Čeprav je remarketing tehnično gledano vrsta PPC oglaševanja, je ključnega pomena razumeti njune temeljne razlike, da lahko oglaševalski proračun izkoristite kar se da učinkovito.

V nadaljevanju predstavimo, kaj loči ti dve močni taktiki oglaševanja in kdaj je pravi čas za uporabo posamezne strategije.

Kaj je PPC oglaševanje?

PPC = Pay-Per-Click

PPC ali oglaševanje s plačilom na klik je širši oglaševalski model, pri katerem oglaševalci plačajo določeno ceno vsakič, ko nekdo klikne na njihov oglas. Najbolj prepoznavna platforma za PPC oglaševanje je seveda Google Ads (poznamo tudi META oglaševanje (Instagram in Facebook) ter Linkedin oglaševanje).

Glavni cilj standardne PPC kampanje je doseči nove, potencialne stranke, ki aktivno iščejo produkte, storitve ali informacije, ki jih ponujate. To storite tako, da ciljate na specifične ključne besede, ki jih uporabniki vpisujejo v iskalnik. Ko nekdo vpiše "usnjeni moški čevlji", se mu prikaže vaš oglas za čevlje. Gre torej za privabljanje novih potencialnih strank na vašo spletno stran. Pri tem se morate zavedati, da te stranke že iščejo to kar vi ponujate.

Če želite poglobljeno razumeti osnove in prednosti, ki jih prinaša Google oglaševanje, je to ključno za večjo vidnost in rast vašega poslovanja. Za tiste, ki šele začenjate, pa je tu odličen priročnik za Google Ads.

Kaj je remarketing?

Ponovno trženje

Remarketing je poenostavljeno povedano, strategija, ki se osredotoča na uporabnike, ki so že obiskali vašo spletno stran ali imeli drugačno interakcijo z vašim podjetjem oz. blagovno znamko. Namesto, da lovite nove stranke, nagovarjate tiste, ki so že pokazali zanimanje.

Ste kdaj obiskali spletno trgovino in si ogledali par superg, nato pa vas je oglas za te iste superge "zasledoval" po drugih spletnih straneh, družbenih omrežjih in celo na YouTubu? Takšno je delovanje remarketina v praksi. Kot smo podrobneje opisali v našem članku o tem, kaj je remarketing, ta strategija uporablja piškotke za identifikacijo preteklih obiskovalcev in jim prikazuje prilagojene oglase.

Seveda se s spremembami na področju zasebnosti poraja vprašanje, kako bo to delovalo v prihodnosti. Na to temo smo pripravili vodnik za oglaševanje v svetu brez piškotkov.

Glavne razlike med remarketingom in PPC kapanjo

  Splošna PPC kampanja Remarketing kampanja
Ciljna publika Novi uporabniki, ki vas še ne poznajo. Pretekli obiskovalci vaše spletne strani.
Glavni cilj Povečanje prepoznavnosti, pridobivanje novega prometa, generiranje leadov. Povečanje konverzij, dokončanje nakupov, ponovni angažma.
Stopnja konverzije Običajno nižja. Običajno bistveno višja.
Stroški in ROI CPC je lahko višji; ROI (donosnost naložbe) je odvisen od optimizacije. CPC je pogosto nižji; ROI je praviloma višji.

Za uspeh katerekoli kampanje je ključno dobro obvladovanje stroškov Google oglaševanja in razumevanje pomena rezultata kakovosti (Quality Score), saj obe strategiji delujeta znotraj istega sistema in imata velik vpliv na uspešnost.

Kdaj uporabiti katero strategijo in komu jo priporočamo?

Odločitev ni "ali-ali", ampak "kdaj in zakaj".

Uporabite splošno PPC kampanjo, ko:

  • Želite doseči popolnoma nove stranke: To je temelj za rast poslovanja
  • Lansirate nov produkt ali storitev: Hitro morate ustvariti povpraševanje in prepoznavnost
  • Želite zgraditi bazo za remarketing: Brez prvega obiska ni ponovnega obiska. PPC kampanje so odličen vir "surovega materiala" za remarketing

Komu jo priporočamo?

Skoraj vsakemu podjetju. Od lokalnega vodovodarja do velike spletne trgovine in B2B podjetja. Če ljudje iščejo to, kar ponujate, morate biti vidni. To je ključ do večje vidnosti vašega podjetja.

Uporabite remarketing kampanjo, ko:

  • Imate visoko stopnjo zapuščenih košaric: To je klasičen primer, kjer uporabnike spomnite na produkte, ki so jih skoraj kupili
  • Želite povečati stopnjo konverzije: Nagovarjate že znano občinstvo, ki je že korak bližje nakupu
  • Vaš prodajni cikel je daljši: Pri dražjih produktih ali B2B storitvah ljudje potrebujejo več časa za odločitev. Remarketing jih ohranja v stiku z vašo blagovno znamko

Komu jo priporočamo?

Vsakemu podjetju, ki ima že vsaj zmeren obisk na spletni strani. Če imate le 10 obiskovalcev na dan, remarketing ne bo imel velikega učinka. Nepogrešljiv pa je za spletne trgovine, SaaS podjetja (software as a service) in vse, kjer odločitev za nakup ni trenutna.

Zaključek: Skupaj sta močnejša

Največja napaka je gledati na PPC in remarketing kot na dve različni taktiki, ki jih uporabljamo ločeno. V praksi je smiselno uporabljati obe, vse pa je odvisno od tega kdaj in zakaj uporabljate posamezno. Uspešna digitalna strategija uporablja PPC kampanje za privabljanje novega, relevantnega prometa in remarketing kampanje za pretvorbo tega prometa v zveste stranke.

S PPC kampanjo pridobite potencialno stranko, da si ogleda vašo ponudbo. Z remakreting kampanjo pa to stranko opominjate na drugih straneh in omrežjih, da lahko pri vas najde tisto, kar išče. Zato ni vprašanje, katero strategijo izbrati, ampak kako ju pravilno uskladiti za maksimalno rast vašega poslovanja in doseganju zastavljenih ciljev.